Kazanılan Büyük Zafer

Kazanılan Büyük Zafer Anafartalar, 21 Ağustos 1915 günü yapılan ve gecesinde süren muharebe sonucunda İngilizler ne Yusufçuk Tepe’yi ne de İsmailoğlu Tepelerini ele geçiremediler. Kayacık Ağılı ve Eğrikulak civarında ele geçirdikleri bir kısım mevzilerle yetinmek zorunda kaldılar. 2. Anafartalar Muharebesi’nde İngilizler yaklaşık 8.500’e yakın zayiat verdi. Türk tarafının kaybı ise 12. ve 7. Tümenlerin toplamı olarak 2598’di.

Kazanılan Büyük Zafer

İkinci Anafartalar Muharebesi zaferi de tarih sayfalarına altın harflerle yazılmış ve düşmanın Çanakkale’den çekilmesi artık an meselesi olmuştur.

Türk askeri, Türk komutanları mahşer yeri olan Çanakkale’de dedelerinden aldıkları emaneti yanıbaşlarında paylayan toplara, bombalara; kulaklarının yanından vızıldayarak geçen ve yağmur gibi yağan mermilere; 1915’in Çanakkale’sinde sadece yerin üstünde değil yerin altında da devam eden boğuşmalara; yokluk ve yoksulluğa; yanıbaşında vurulup düşen kardeşine ve öleceğini bilmesine rağmen geride bıraktıklarına özlemle kanının son damlasına kadar sahip çıkmıştır. Ne mutlu onlara ki bugün Türkiye semalarında dalgalanan ay yıldızlı bayrağa rengini veren kan olmuşlardır. Ruhları şad olsun.

KAYNAK: https://www.facebook.com/Csatt2003/

Kazanılan Büyük Zafer Anafartalar
Kazanılan Büyük Zafer Anafartalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir