Çanakkale Şehitlik Turu

Çanakkale Şehitlik Turu
17 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 6.252 kez okundu.

Lutars Turizm Çanakkale Şehitlik Turu ile Gelibolu Çanakkale Savaş Alanları ve Şehitliklerini kesin hareketli olarak yılın 365 günü gezip ziyaret edebilirsiniz.

Çanakkale Şehitlik Turu

Çanakkale Şehitlik Turu; 20. yılına giren ekibimiz sizler için Çanakkale Şehitlik Turu programını özenle hazırladı. Hazırlamış olduğumuz Çanakkale Şehitlik Turu Programı

Başlangıç: 09.00 – Bitiş: 18.00 

DİKKAT!!! LÜTFEN ACENTA ADI, AÇIK ADRESİ, SABİT HAT TELEFON NUMARASI VE KURUMSAL MAİL ADRESİ BULUNMAYAN İNTERNET SİTELERİNE İTİMAT ETMEYİNİZ. 

1 TEMMUZ 2016 TARİHİ İTİBARİYLE ŞEHİTLİK TURUMUZA REZERVASYON YAPAN TÜM MİSAFİRLERİMİZE ÇANAKKALE ŞEHİR TURU HER GÜN ÜCRETSİZ OLARAK YAPILMAKTADIR.

Dünyanın en büyük seyahat portallarından biri olan TripAdvisor’a ve tüm misafirlerimize ödül için teşekkür ederiz.

Mükemmellik Sertifikası
2016

Çanakkale Savaş Alanları ve Şehitliklerini gezmek isteyen siz değerli misafirlerimizin dikkatine; yapmakta olduğumuz program orjinal savaş kronolojisidir. Tüm cephe hattı ve şehitliklerini bu program ile görebiliyorsunuz. Tur ücreti haricinde herhangi bir ad altında sizlerden ek ücret alınmaz. Tur esnasında gerekli tüm ödemeler ücretinize dahildir. TURLARIMIZDA SADECE, ÇANAKKALE’DE İKAMET EDEN VE GELİBOLU KONUSUNDA UZMANLAŞMIŞ REHBERLERİ VE KILAVUZLARI GÖREVLENDİRİLMEKTEDİRLER.

Sizler için tüm yıl boyu Gelibolu Yarımadasında inceleme ve araştırma yapıyoruz. YouTube sayfamızdan kendi çekim videolarımıza ulaşabilirsiniz. Video çekimlerinde yer alan Selahi TUTMAZ tarih danışmanınız olarak tur boyunca aracınızda sizlere eşlik etmekte ve anlatımlarını gerçekleştirmektedir. *

– Feribot yolculuğumuzu alışılandan farklı olarak Kilitbahir’e değil Eceabat’a yapıyoruz. Bunun için en önemli sebep Eceabat Tarihe Saygı Parkı‘dır. Tarihe saygı parkında minyatürler, canlandırmalar ve devasa büyüklükte bir 3 Boyutlu Gelibolu Yarımadası haritası mevcut. Burada gezeceğimiz noktalar ve detaylar hakkında bilgilendirme yapıyoruz. *

Çanakkale Şehitlik Turu Detayı

– Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Merkezi’nden geçerek Kilitbahir’e ulaşıyor ve Çanakkale Şehitlik Turuprogramımızın gezi güzergahına başlıyoruz.

– Tarihi Kilitbahir Köyü ve Kilitbahir Kalesi hakkında bilgi alıyoruz.

Namazgah Tabyası‘na ulaşıyor ve geziyoruz. Namazgah Tabyası ziyareti yapıyor ve Bakı Terası’na çıkarak Çanakkale Deniz Savaşları hakkında bilgi alıyoruz.

– Ağaçlar arasına gizlenmiş ve orjinal görünüme sahip Rumeli Hamidiye Tabyası hakkında bilgiler alıyoruz.

Rumeli Mecidiye Tabyası‘nda iniyoruz ve tabyaya doğru yürüyüşe geçiyoruz. Tabya hakkında bilgiler alıp Rumeli Mecidiye Tabyası Şehitliği’ni ziyaret ediyoruz. Tabyadan merdivenlerle Seyit Onbaşı (Koca Seyit) Anıtına iniyor ve bilgi alıyoruz.

Osmanlı Devleti‘nin savaşa hazırlanışını, savaşa girişini ve sonrasında 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Savaşı da dahil olmak üzere Deniz Muharebelerini tamamladıktan sonra Kara Savaşları öncesi ordumuzun savaşa hazırlandığı ve beklediği Anafartalar Ovası‘na hareket ediyoruz.

Anzac Cove ve North Beach olarak adlandırılan ve düşman birliklerinin ilk çıkarmayı yapıp, düşmana kurşunun ilk sıkıldığı bu bölgeyi korumakla görevli birliklerimizin hazırlandığı ve Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün savaşı beklediği yer olan Bigalı Köyü ve buradaki Atatürk Evi Müzesi ilk durak noktamız. *

Bigalı Köyü ziyareti sonrası Büyük Anafarta Köyü‘den geçerek; hem buradaki şehitliklerimiz hakkında bilgiler alıyoruz hemde Anafartalar Ovasını görüp inceleme şansı buluyoruz. Buradaki ilerleyişimiz sonrası Anzac Koyu ve Tören Alanı‘na varıyor ve aracımızdan inerek bölgeyi inceliyor, rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Çanakkale Şehitlik Turu programımıza Kuzey Cephesinde siperlerin arası baz alınarak yapılmış orjinal savaş yolunu kullanarak devam ediyoruz. Mehmetçiğe Derin Saygı Anıtı‘nda inerek bilgiler alıyoruz.

Kanlı Sırt‘a ulaşıp buradan Kırmızı Sırt‘a rehberimiz ile birlikte kısa bir yürüyüş (100m) yapıyor ve orjinal siperler ile tünelleri inceliyoruz.

– Siperler arası 8m olarak bilinen Bomba Sırtı 57. Alay Şehitliği ve Kesikdere Şehitliği’ni ziyaret ediyoruz.

Mehmetçik Parkı‘nın yer aldığı 261 Rakımlı Tepe‘de inerek, park içerisinden (150m) Conk Bayırı‘na siperler arasından geçerek ulaşıyoruz.

– Bu bölgede; Atatürk‘ün saatinden vurulduğu yer, Atatürk Anıtı, Yeni Zelanda Anıtı, Restore Edilmiş Türk Siperleri, Gözetleme Yeri ve Anafartalar Ovası’nı inceleyip bilgiler alıyoruz.

– Aracımıza binerek tekrar Eceabat yönünde hareket ediyoruz. Burada yarım günlük bu yorgunluğumuzu atmak için Boğaz Manzaralı restoranımızda “Çorba, Köfte, Patates Kızartması, Pilav, Garnitür,Salata ve Ayranöğle yemeğimizialıyoruz. (Ücrete Dahildir)

Şehitlik Gezisi Yemek

Şehitlik Turu Yemek

– Yemeğimizi alıp bir müddetten dinlendikten sonra Güney Cephesi olarak bilinen Seddülbahir Bölgesi‘ne hareket ederek Çanakkale Şehitlik Turu programımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Çanakkale Şehitler Abidesi‘ne ulaşıyor ve aracımızdan iniyoruz. Burası bölgenin en geniş ziyaret alanı olduğundan en fazla zamanı burada geçireceğiz. Anıt Parkı‘nda yer alan Çanakkale Şehitler Anıtı, Mechul Asker Kabri, Yaralı Asker Anıtı, Atatürk’ün Mektubu, Sembolik Şehit Kabirleri ve Türk Bahçesi‘ni rehberimiz ile turlayarak bilgiler alıyoruz.

Ölüm Koyu (Morto Koyu) içerisinden ilerleyerek Kanlı Dere üzerinden geçiyor ve Seddülbahir Köyü‘ne ulaşıyoruz.

Ertuğrul Koyu‘na intikalimiz sonrası aracımızdan inerek Gelibolu Yarımadasının en uç noktası olan bu bölgede, Ertuğrul Tabyası, İngiliz Anıtı ve Ezineli Yahya Çavuş Anıtı hakkında bilgiler alıp, Yahya Çavuş Şehitliği‘ni ziyaret ediyoruz.

– Arka yol olarak bilinen bölgeden geçerek, çıkarma koylarını ve yabancı mezarlıkları görüyor ve Alçıtepe Köyü‘ne ulaşıyoruz. Burada Çanakkale Şehitlik Turu programına devam edip, Salim Mutlu Müzesi‘ni ziyaret edeceğiz.

Şahindere Sargı Yeri Şehitliği, Gerçek Şehitlik olarak bilinen bu bölgeyi rehberimiz eşliğinde gezerek Gerçek Şehit Kabirleri‘ni görme ve ziyaret etme şansı buluyoruz.

Soğanlıdere bölgesi içerisinden geçerken buranın önemi ve savaş esnasında yaşananlar hakkında rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Havuzlar Şehitliği yanında duruyor ve rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Çanakkale Şehitlik Turu programımızı sonlandırıyor ve feribot yolculuğu ile Çanakkale’ye dönüş yaparak, sizleri uğurluyoruz.

Şehitlik Gezisi Araçları

Şehitlik Turu Araçları

Çanakkale Şehir Turu

Şehir turumuz ayrı bir tur programı olup, Şehitlik turumuza rezervasyon yapan tüm misafirlerimize ücretsiz olarak sunulacaktır.

Başlangıç: 15.00  – Bitiş: 17.00 

– Şehir turumuza kordonda yer alan Truva Atı ile başlıyoruz. Buradaki minyatür park içerisinde Truva Antik kenti maketini inceleyerek rehberimizden tüm dünyada bilinen binlerce yıl yaşanmış bu destansı savaşı dinliyoruz.

– Calvert konağının bahçe kısmından günümüze kalan kısmı Halk Bahçesi olarak adlandırılır. Calvert ailesi bahçeyi İngiliz Parkı olarak tasarlatmıştır. Park içerisinden Cumhuriyet Meydanı‘na geçiyoruz.

– Şehrimizin simgesi olan Seramik Anıtları ve Çanakkale Savaşı‘nda kullanılan topları inceliyor ve rehberimizden bilgi aldıktan sonra Aynalı Çarşı‘ya hareket ediyoruz.

– Çanakkale Savaşı ile özdeşleşmiş Çanakkale Türküsü‘ne konu olan Aynalı Çarşı‘yı rehberimiz ile birlikte geziyor ve bilgiler alıyoruz. Tarihi Aynalı Çarşı gezimiz sonrası Çimenlik Kalesi‘ne hareket ediyoruz.

– Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Kale-i Sultaniye günümüzdeki adıyla Çimenlik Kalesi şehrimizin kurulmasında temel olmuştur. İskelesine demirli Nusret Mayın Gemisi ve müzesini geziyor ve kale bahçesindeki eserleri inceleyerek rehberimizden bilgi alıyoruz. Kalenin iç kısmında yer alan müzeyi ziyaret ediyoruz.

– Kale ziyaretimiz sonrası rotamızı Kent Kültür Müzesi‘ne çeviriyoruz. Kültür müzesini ziyaret ediyor ve tarihi Yalı Hanı‘na geçiyoruz. Tarihi han hakkında bilgiler aldıktan sonra şehir turumuzun son noktası olan Çanakkale Saat Kulesi hakkında rehberimizden bilgiler alarak programımızı sonlandırıyoruz.

* Şehir turu esnasında öğle yemeği bulunmamaktadır. Müze girişleri ücrete dahil değildir. Programdaki müze ve ziyaret noktaları ücretsizdir. Sadece Çimenlik Kalesi için kişi başı 7 TL giriş ücreti bulunmaktadır. Tüm öğrencilere ücretsizdir. Müzelerin kapalı olduğu gün uğranmayarak diğer noktalar gezilmektedir.

Çanakkale Şehitlik Turu Ücret Detayları

Çanakkale Şehitlik Turu Fiyatları
KATILIMCI FİYAT HİZMET
Yetişkin 60 TL Tam
6-12 Yaş Çocuk 40 TL Tam
0-5 Yaş Çocuk Ücretsiz
Engelli 40 TL Tam

Kontenjan Durumu :  Kişi Sayısı Sınırlaması Bulunmamaktadır…

Fiyata Dahil Hizmetlerimiz:

 • Lüks Araçlarla Ulaşım Hizmeti *
 • Rehberlik Hizmeti
 • Feribot Geçişleri
 • Müze Girişleri
 • Öğle Yemeği

Google Map Üzerinde Görüntü

Çanakkale Şehitlik Turu Genel Bilgiler

Lutars Turizm gerekli gördüğü takdirde Çanakkale Şehitlik Turu programında ve güzergahında değişiklik yapma hakkına sahiptir.

Lutars Turizm turlarında sadece minibüs ve midibüs kullanmaktadır. Bunun nedeni otobüs gibi büyük araçlarda çok sayıda ziyaretçinin aynı araçta bulunması hem iniş binişler ile zaman kaybına neden olurken, hem de rehberin daha anlaşılabilir olmasını engellemesidir.

– En az 1 gün öncesinden rezervasyon yaptırdığınız takdirde 1 kişi bile olsa Günübirlik Çanakkale Şehitlik Turu kesin kalkışlıdır.

– Bigalı Köyü Atatürk evi bir süreliğine bakıma alınmıştır. Bakım onarım tamamlandıktan sonra güzergaha tekrar ilave edilecektir.

Lutars Turizm firma ekibimiz 1996 yılından beri bölgede uzmanlaştığı için bir çok resmi ve özel kurum tarafından organizasyonlarda görev almaktadır. Bu nedenle rehber veya tarih danışmanı ekibinde güne göre değişiklikler olabilmektedir.

Çanakkale Şehitik Turu Nedir?

Çanakkale şehitlik turu, tüm yıl boyunca seyahat acentaları tarafından düzenlenen Çanakkale Savaş Alanları ve Şehitlikleri gezisini kapsayan tur programıdır.

Çanakkale Şehitlik Gezisi

Çanakkale Şehitlik Turu

KAYNAK: Çanakkale Şehitlik Turu

Çanakkale Şehitlik Turu Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Harun dedi ki:

  Selamlar. Selahi hocam ile katıldığımız şehitlik turu programımız çok güzel geçti. Oradaki tarih ve doğa insanı büyülüyor. Hocamız sayesinde yaşarcasına tarihi dinlerken, savaştan kalan eşyalar da yaşananı gözler önüne seriyor.

 2. Mustafa dedi ki:

  Selahi hocam ile katıldığımız şehitlik turu programımız olumsuz hava koşullarına rağmen çok güzel geçti. İyi ki özel tur almışız. Grupla gitsek çok zor olurdu tahminen. Herkesin mutlaka görmesi gereken bir yer. Resim olarak Hüseyin dedemizi seçtim çünkü hem savaşta hem savaş sonrasında kahramanlıklar yapmış. Allah rahmet eylesin Allah razı olsun.

Yoruma Resim Ekle (JPEG only)

Sayfa başına git