Conk Bayırı

Anzak Tümeni sağ kol görev kuvvetinin Conk Bayırı Osmanlı mevzilerine karşı giriştikleri taarruzlar ve Osmanlı kuvvetlerinin karşı taarruzları Conk Bayırı Muharebeleri olarak bilinir.

Türk Siperleri

Çanakkale Savaşı esnasında askerlerimizin savaştığı Conk Bayırı mevkindeki siperlerimiz. Çanakkale savaşlarının kilit noktalarından biri Conkbayırı ve kilit isimlerinden biri de şüphesiz Mustafa Kemal Atatürk’tür. Atatürk’ün Türk Milletinin nazarında ilk kez tanındığı ve millete bağışlandığı yer Conkbayırıdır.
türk siperleri
Conk Bayırı Türk Siperleri

Yeni Zelanda Anıtı

Conkbayırı, Çanakkale savaşlarında en önemli hedeflerden birisidir. 6–10 Ağustos tarihleri arasında yapılan Sarı bayır savaşlarında Yeni Zelandalılar Conkbayırının en uç noktasını ele geçirmeye çalıştılar ancak Mustafa Kemal ‘in başında bulunduğu güçlü savunma karşısında başarısızlığa uğradılar. Bu anıt, Conkbayırın da hayatlarını kaybeden Yeni Zelandalı askerin anısına yaptırılmıştır. Conk Bayırı Mevkinde 1923 yılında yapılan, 8 Ağustos muharebelerinde ölen Yeni Zelanda askerlerinin anısına yapılan anıt.
conkbayiri-yeni-zelanda-aniti
Yeni Zelanda Anıtı

Atatürk’ün Saatinden Vurulduğu Yer

Çanakkale Conkbayırı Mevkinde savaş esnasında Atatürk’ün saatinden vurulduğu ve saatin parçalanarak hayatta kaldığı yerdir.

Anafartalar Grup Komutanı Albay Mustafa Kemal 10 Ağustos 1915 günü Saat 04.30′da Conkbayırı’nda kırbacı ile taarruz emri verdikten kısa bir süre sonra harekatı tepe üzerine izlerken bir şarapnel parçası göğsünün sağ tarafına isabet eder.
Şans eseri parçalanan cep saati sayesinde mutlak bir ölümden kurtulur. Allah bu kahraman vatan evladını Türk Milleti’ne bağışlar Parçalanan cep saatini o günün anısına Liman Von Sanders’e verir. Liman Von Sandres kendi aile armasını taşıyan saatini Mustafa Kemal’e hatıra olarak verir. Conkbayırı’nda Zafer Anıtı’nın önünde 4 mermer top güllesi ile işaretlenen yer Atatürk’ün saatinin parçalandığı yerdir.
Ataturk-un-saatinin-parcalandigi-yer
Atatürk’ün Saatinin Parçalandığı Yer

Atatürk’ün Gözetleme Yeri

Çanakkale Savaşı esnasında kara muharebeleri yaşanırken, Albay Mustafa Kemal ATATÜRK Anafartalar Gurup Komutanı iken bölgedeki savaşı buradan izlemiştir. Burayı seçmesinin temel nedeni bölgeye çok hakim bir konumda olmasıdır.
ataturk-gozetleme-yeri
Atatürk’ün Gözetleme Yeri

Conk Bayırı Atatürk Anıtı

Anafartalar Grup Komutanı Albay Mustafa Kemal 10 Ağustos 1915 günü Saat 04.30′da Conkbayırı’nda kırbacı ile taarruz emri verdikten sonra savaşın seyrini değiştirir. O günün ve muhteşem zaferin anısına Conkbayırı’na elinde kırbacı ile Atatürk Anıt Heykeli yapılır.
conkbayiri-ataturk-heykeli
Atatürk Heykeli

Üsteğmen Nazif Çakmak Şehitliği

9.Tümene bağlı 64.Piyade Alayında bölük komutanıydı.8 Ağustosta saldırıya geçen Yeni Zellanda kuvvetlerine karşı Conk Bayırı Zirvesini savunurken Üsteğmen Nazif Çakmak şehit düştü. Mareşal Fevzi Çakmak’ın küçük kardeşidir.
ustegmen-nazif-cakmak-sehitligi
Üsteğmen Nazif Çakmak Şehitliği

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir