Tekke Tepe Tünelleri

Tekke Tepe Tünelleri
8 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 1.473 kez okundu.

Tekke Tepe Tünelleri, 25 Nisan 1915 çıkarma noktası olan Tekke Koyunun tepe kısmında yer alan tünelleri gezip inceledik.

Tekke Tepe Tünelleri

Fotoğraf Adı: Tekke Tepe Tünelleri

Fotoğraf Yeri: Tekke Koyu / Seddülbahir

Turist Rehberi: Aykut DEĞRE

Organizasyon: Çanakkale Şehitlik Turu

Özet Bilgi:  Türk‘ün destansı zaferi ile sonuçlanan Deniz Muharebeleri sonrası itilaf birlikleri bu kez kara harekatına giriştiler. Kara harekatı ile ilgili bir çok bilgiyi sizinle paylaşıyoruz. Tekke Koyu harekatı ise kara savaşlarının başlangıç gününe uzanır. Kara birliklerinin çıkarma yaptığı tarih 25 Nisan 1915‘tir. Çanakkale cephesini 4 ayrı bölgeye ayırıp eş zamanlı çıkarma harekatı gerçekleşir. İkinci ana çıkarma noktası olan Seddülbahir‘e ise çevresinde yer alan 5 ayrı koya eş zamanlı çıkarma harekatı gerçekleşir. Bu beş koydan bir tanesi Tekke Koyu‘dur.

Takvim yaprakları 25 Nisan 1915‘i gösterdiğinde, sabahın ilk saatlerinde çıkarma harekatı başlar. İngiliz General Harekomutasındaki birlikler Tekke Koyu‘na saat 06.00‘da filikalar ile ilerlemeye başlar. Deniz topçusunun yoğun örtme ateşi sonrası birlikler Tekke Koyu‘nda karaya ayak basar. Bölgeyi savunmakla görevli olan Türk Birliği ise 26. Alay 3. Tabur 12. Bölük‘tür.

Tekke Koyu çıkarması iki adımlı bir harekat olarak planlanır. İlk adımda bir taburluk bir kuvvet çıkarma yapacak bölgeyi kontrole alıp güvenliğini sağladıktan sonra ise ikinci dalga takviye birlikler bölgeye intikal edecekti. Çıkarma birliklerinin amacı Aytepe merkezli bir işgal ve güvenlik hattı oluşturmak ve sonrasında ise Ertuğrul Koyu‘na çıkarma yapan birlikler ile birleşerek asıl hedef olan Alçıtepe yönünde ilerlemektir.

Tekke Tepe Tünelleri

Tekke Tepe Tünelleri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yoruma Resim Ekle (JPEG only)

Sayfa başına git