Seddülbahir Kalesi Tırmanışı

Seddülbahir Kalesi Tırmanışı
5 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 1.404 kez okundu.

Seddülbahir Kalesi Tırmanışı, rehberimiz ve yabancı grubumuzla birlikte bombalanan Seddülbahir Kalesi surlarına tırmanış gerçekleştirdik.

Seddülbahir Kalesi Tırmanışı

Fotoğraf Adı: Seddülbahir Kalesi Tırmanışı

Fotoğraf Yeri: Seddülbahir Kalesi

Turist Rehberi: Aykut DEĞRE

Organizasyon: Çanakkale Şehitlik Turu

Özet Bilgi: Seddülbahir Kalesi, 1656 yılında Venedikliler’in Limni ve Bozcaada’yı işgal etmelerinin ardından, 1659 yılında Mimar Mustafa Ağa tarafından savunma amacıyla inşa edilmiş bir kaledir.

Kale Çanakkale ilinin Rumeli kıyısında, Gelibolu yarımadası’nın Ege Denizine bakan tarafından bulunmaktadır. Artık günümüzde bozulmuş bir haldedir. 14 Kasım 1980 tarihinde Kültür Bakanlığı tarafından Korunması Gereken Kültürel Varlık olarak tescil edilmiştir.

3 Kasım 1914 – 18 gemiden oluşan İtilaf donanması Çanakkale Boğazı girişine yaklaştı. Dört savaş gemisi, saat 06,55’te yaklaşık 13,800 metre uzaklıktan giriş tabyalarını bombalamaya başladı. İki İngiliz savaş gemisi Seddülbahir ve Ertuğrul Tabyaları‘nı bombaladı. Yaklaşık 17 dakika süren saldırıya Osmanlı topçuları karşılık verdi. Saldırı sonucu Seddülbahir Tabya’dının cephaneliğine bir top mermisinin düşmesi üzerine büyük bir patlama oldu. Seddülbahir Tabyası’nda bulunan subay ve erlerin önemli bir kısmı şehit oldu, 2 subay ve 19 er ise yaralandı. Toplam zayiat 107 kişiydi. Bu bombardıman sırasında Cephanelikte bulunana 11 ton barut ve 360 adet top mermisi infilak etti. Bu bombardıman bir sonuç alma aracı değil, bir gösteriş ve bir tehditti. Bundan da önemlisi Osmanlı Devleti’ne karşı fiilen savaş ilanı anlamına gelmekteydi. Bu ilk saldırı üzerine Osmanlı İmparatorluğu, Çanakkale Boğazı’ın güvenliğini sağlama konusunu daha da ciddiye aldı. İstanbul, Edirne ve eski savaş gemilerinden sökülen toplar Boğaz’a yerleştirdi.

Seddülbahir Kalesi Tırmanışı

Seddülbahir Kalesi Tırmanışı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yoruma Resim Ekle (JPEG only)

Sayfa başına git