İkiz Koyu İnişi

İkiz Koyu İnişi
10 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 1.587 kez okundu.

İkiz Koyu İnişi, 25 Nisan 1915 çıkarma noktası olan İkiz Koyu içlerine doğru yürüyüp rehberimizle birlikte inceleme yaptık.

İkiz Koyu İnişi

Fotoğraf Adı: İkiz Koyu İnişi

Fotoğraf Yeri: İkiz Koyu / Seddülbahir

Turist Rehberi: Aykut DEĞRE

Organizasyon: Çanakkale Şehitlik Turu

Özet Bilgi:  İngiliz çıkarma planına göre asıl çıkarmanın yapılacağı Tekke Koyu ve Ertuğrul Koyu’nun yükünü hafifletmek, bir anda daha fazla kuvveti karaya çıkarmak, savunan tarafın yanından manevra ile kuşatmak maksatlarını yerine getirebilecek uygun bir plaj olarak değerlendirilen İkiz Koyuna iki kademe halinde takviyeli bir tabur (1250 asker) çıkarılacaktı. Sabah 06.20 civarında İkiz Koyu bölgesine varan çıkarma birlikleri kıyıya 400 metreye kadar yaklaşan İmplacable muharebe gemisinin korkunç ateşi, koyu çevreleyen sırtta bulunan Türklere hiç fırsat tanımadan çıkarmanın teminini sağlamıştı. Üstün kuvvet karşısında geri çekilen posta, Kızıltoprak Mevkiinde Zığın Dere tarafından yardıma gelen kendi takımlarından personel ile mevzilenerek düşmanını durdurmaya çalışmışlardı.

İkiz Koyu’nun üst kısmına tırmanan İngilizler kuzeye karşı emniyet perdesi oluşturduktan sonra Karacaoğlan Tepede mevzilenmiş olan 12’nci Bölüğü kuşatmak maksadıyla güneye doğru ilerlemişlerdi.

İkiz Koyu İnişi

İkiz Koyu İnişi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yoruma Resim Ekle (JPEG only)

Sayfa başına git