Conkbayırı’na Farklı Bir Bakış

Conkbayırı’na Farklı Bir Bakış
7 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 1.110 kez okundu.

Conkbayırı’na Farklı Bir Bakış, Alan Kılavuzumuz Selahi Tutmaz ile Conkbayırı’na farklı bir açıdan bakarak inceledik.

Conkbayırı’na Farklı Bir Bakış

Fotoğraf Adı: Conkbayırı’na Farklı Bir Bakış

Fotoğraf Yeri: Conkbayırı

Alan Kılavuzu: Selahi Tutmaz

Organizasyon: Çanakkale Şehitlik Turu

Özet Bilgi: 

Gelibolu Yarımadası‘nın batı sahili kesiminde, kıyıdan Kabatepe ile Suvla Koyu arasında, karadan ise 261 Rakımlı Tepe ile Besim Tepe arasında kalan tepenin ismi Conkbayırı‘dır. Bölgedeki tepeler içerisinde bölgeye en hakim nokta olduğundan savaş boyunca kuzey hattının en önemli tepesi olmuştur.

Anzac birlikleri 8 Ağustos 1915 tarihinde yaptıkları taarruzlar ile 268 rakımlı tepenin bir bölümünü ele geçirmişlerdir. Ele geçirdikleri tepeden akşam saatlerinde Çanakkale‘nin ışıklarını görmüşler ve bu tepeye Chunuk Bair yani Çanak Bayırı ismini vermişlerdir. Bölgedeki bazı isimler yabancı kaynaklardan çevrilerek alınmıştır. “Shrapnel Valley” isminin Şarapnel Vadisi olarak çevrilmesi gibi çokça örnek bulunmaktadır. Ancak Chunuk Bair isminin ne şekilde Conkbayırı olduğu ve adının nereden geldiği tam olarak bilinmemektedir.

Coğrafi konumlarını ise; 40.251884 enlem ve 26.308167 boylamda yer almaktadır. Çanakkale ili Eceabat ilçesine bağlıdır. Rakımı (deniz seviyesinden yüksekliği) 268 metredir. Conkbayırı GPS koordinatları 40° 15´ 6.7824″ ve 26° 18´ 29.4012″ şeklindedir.

sehitlik-turu-conkbayırı

Conkbayırı’na Farklı Bir Bakış

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yoruma Resim Ekle (JPEG only)

Sayfa başına git