2 Gün Çanakkale Şehitlik Turu

2 Gün Çanakkale Şehitlik Turu
17 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 3.515 kez okundu.

2 Gün Çanakkale Şehitlik Turu, 1. gün Çanakkale Şehir içi ve Güney Cephesi, 2. Gün Kuzey Cephesi şehitliklerini kapsayan konaklamalı tur programı.

2 Gün Çanakkale Şehitlik Turu

Çanakkale savaş alanları ve şehitliklerini 2 ayrı günde detaylıca bu program ile gezip bilgi alabilirsiniz. Programımızda Çanakkale Savaşı ile ilgili hem Anadolu hem Avrupa Yakası (Gelibolu Yarımadası) yer almaktadır.

2 Gün Çanakkale Turu

Çanakkale Şehir Turu

Başlangıç: 09:00

– Şehir turumuza kordonda yer alan Truva Atı ile başlıyoruz. Buradaki minyatür park içerisinde Truva Antik kenti maketini inceleyerek rehberimizden tüm dünyada bilinen binlerce yıl yaşanmış bu destansı savaşı dinliyoruz.

– Calvert konağının bahçe kısmından günümüze kalan kısmı Halk Bahçesi olarak adlandırılır. Calvert ailesi bahçeyi İngiliz Parkı olarak tasarlatmıştır. Park içerisinden Cumhuriyet Meydanı‘na geçiyoruz.

– Şehrimizin simgesi olan Seramik Anıtları ve Çanakkale Savaşı‘nda kullanılan topları inceliyor ve rehberimizden bilgi aldıktan sonra Aynalı Çarşı‘ya hareket ediyoruz.

– Çanakkale Savaşı ile özdeşleşmiş Çanakkale Türküsü‘ne konu olan Aynalı Çarşı‘yı rehberimiz ile birlikte geziyor ve bilgiler alıyoruz. Tarihi Aynalı Çarşı gezimiz sonrası Çimenlik Kalesi‘ne hareket ediyoruz.

– Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Kale-i Sultaniye günümüzdeki adıyla Çimenlik Kalesi şehrimizin kurulmasında temel olmuştur. İskelesine demirli Nusret Mayın Gemisi ve müzesini geziyor ve kale bahçesindeki eserleri inceleyerek rehberimizden bilgi alıyoruz. Kalenin iç kısmında yer alan müzeyi ziyaret ediyoruz.

– Kale ziyaretimiz sonrası rotamızı Kent Kültür Müzesi‘ne çeviriyoruz. Kültür müzesini ziyaret ediyor ve tarihi Yalı Hanı‘na geçiyoruz. Tarihi han hakkında bilgiler aldıktan sonra şehir turumuzun son noktası olan Çanakkale Saat Kulesi hakkında rehberimizden bilgiler alarak şehir içi programımızı sonlandırıyor ve Gelibolu Yarımadası’na hareket ediyoruz.

Gelibolu Güney Bölgesi Turu

– Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Merkezi’nden geçerek Kilitbahir’e ulaşıyor ve Çanakkale Şehitlik Turu programımızın gezi güzergahına başlıyoruz.

– Tarihi Kilitbahir Köyü ve Kilitbahir Kalesi hakkında bilgi alıyoruz.

Namazgah Tabyası‘na ulaşıyor ve geziyoruz. Namazgah Tabyası ziyareti yapıyor ve Bakı Terası’na çıkarak Çanakkale Deniz Savaşları hakkında bilgi alıyoruz.

– Ağaçlar arasına gizlenmiş ve orjinal görünüme sahip Rumeli Hamidiye Tabyası hakkında bilgiler alıyoruz.

Rumeli Mecidiye Tabyası‘nda iniyoruz ve tabyaya doğru yürüyüşe geçiyoruz. Tabya hakkında bilgiler alıp Rumeli Mecidiye Tabyası Şehitliği’ni ziyaret ediyoruz. Tabyadan merdivenlerle Seyit Onbaşı (Koca Seyit) Anıtına iniyor ve bilgi alıyoruz.

Çanakkale Şehitler Abidesi‘ne ulaşıyor ve aracımızdan iniyoruz. Burası bölgenin en geniş ziyaret alanı olduğundan en fazla zamanı burada geçireceğiz. Anıt Parkı‘nda yer alan Çanakkale Şehitler Anıtı, Mechul Asker Kabri, Yaralı Asker Anıtı, Atatürk’ün Mektubu, Sembolik Şehit Kabirleri ve Türk Bahçesi‘ni rehberimiz ile turlayarak bilgiler alıyoruz.

Ölüm Koyu (Morto Koyu) içerisinden ilerleyerek Kanlı Dere üzerinden geçiyor ve Seddülbahir Köyü‘ne ulaşıyoruz.

Ertuğrul Koyu‘na intikalimiz sonrası aracımızdan inerek Gelibolu Yarımadasının en uç noktası olan bu bölgede, Ertuğrul Tabyası, İngiliz Anıtı ve Ezineli Yahya Çavuş Anıtı hakkında bilgiler alıp, Yahya Çavuş Şehitliği‘ni ziyaret ediyoruz.

– Arka yol olarak bilinen bölgeden geçerek, çıkarma koylarını ve yabancı mezarlıkları görüyor ve Alçıtepe Köyü‘ne ulaşıyoruz. Burada Çanakkale Şehitlik Turu programına devam edip, Salim Mutlu Müzesi‘ni ziyaret edeceğiz.

Şahindere Sargı Yeri Şehitliği, Gerçek Şehitlik olarak bilinen bu bölgeyi rehberimiz eşliğinde gezerek Gerçek Şehit Kabirleri‘ni görme ve ziyaret etme şansı buluyoruz.

Soğanlıdere bölgesi içerisinden geçerken buranın önemi ve savaş esnasında yaşananlar hakkında rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Havuzlar Şehitliği yanında duruyor ve rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Çanakkale Şehitlik Turu programımızı sonlandırıyor ve feribot yolculuğu ile Çanakkale’ye dönüş yapıyoruz.

Gelibolu Kuzey Turu

Osmanlı Devleti‘nin savaşa hazırlanışını, savaşa girişini ve sonrasında 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Savaşı da dahil olmak üzere Deniz Muharebelerini tamamladıktan sonra Kara Savaşları öncesi ordumuzun savaşa hazırlandığı ve beklediği Anafartalar Ovası‘na hareket ediyoruz.

Anzac Cove ve North Beach olarak adlandırılan ve düşman birliklerinin ilk çıkarmayı yapıp, düşmana kurşunun ilk sıkıldığı bu bölgeyi korumakla görevli birliklerimizin hazırlandığı ve Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün savaşı beklediği yer olan Bigalı Köyü ve buradaki Atatürk Evi Müzesi ilk durak noktamız. *

Bigalı Köyü ziyareti sonrası Büyük Anafarta Köyü‘den geçerek; hem buradaki şehitliklerimiz hakkında bilgiler alıyoruz hemde Anafartalar Ovasını görüp inceleme şansı buluyoruz. Buradaki ilerleyişimiz sonrası Anzac Koyu ve Tören Alanı‘na varıyor ve aracımızdan inerek bölgeyi inceliyor, rehberimizden bilgiler alıyoruz.

Çanakkale Şehitlik Turu programımıza Kuzey Cephesinde siperlerin arası baz alınarak yapılmış orjinal savaş yolunu kullanarak devam ediyoruz. Mehmetçiğe Derin Saygı Anıtı‘nda inerek bilgiler alıyoruz.

Kanlı Sırt‘a ulaşıp buradan Kırmızı Sırt‘a rehberimiz ile birlikte kısa bir yürüyüş (100m) yapıyor ve orjinal siperler ile tünelleri inceliyoruz.

– Siperler arası 8m olarak bilinen Bomba Sırtı 57. Alay Şehitliği ve Kesikdere Şehitliği’ni ziyaret ediyoruz.

Mehmetçik Parkı‘nın yer aldığı 261 Rakımlı Tepe‘de inerek, park içerisinden (150m) Conk Bayırı‘na siperler arasından geçerek ulaşıyoruz.

– Bu bölgede; Atatürk‘ün saatinden vurulduğu yer, Atatürk Anıtı, Yeni Zelanda Anıtı, Restore Edilmiş Türk Siperleri, Gözetleme Yeri ve Anafartalar Ovası’nı inceleyip bilgiler alıyoruz.

– Aracımıza binerek tekrar Eceabat yönünde hareket ediyoruz. Eski Kabatepe Müzesi yeni adıyla Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi olan Simülasyon Merkezi’ni ziyaret ediyoruz. Burada 11 odadan oluşan bir canlandırmaya şahitlik edeceğiz.

Tur programımız sonrası Çanakkale’ye ulaşıyor ve turumuzu sonlandırıyoruz.

2 Gün Şehitlik Turu Ücretleri

Kişi Başı Ücret: Yetişkin : 200.- TL – 0/6 Yaş Sadece Yemek: 30 TL – 6/12 Yaş 120 TL

Kontenjan Durumu :  Kişi Sayısı Sınırlaması Bulunmamaktadır…

Fiyata Dahil Hizmetlerimiz:

  • Lüks Araçlarla Ulaşım Hizmeti *
  • Rehberlik Hizmeti
  • Feribot Geçişleri
  • Müze Girişleri
  • Öğle Yemeği
  • 1 Gece 3* Otel Oda Kahvaltı Konaklama
Konaklamalı Şehitlik Turu

2 Gün Şehitlik Turu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yoruma Resim Ekle (JPEG only)

Sayfa başına git